Další zářijový týden jsme se školáky objevovali historii Markoušovic, jak tu lidé žili dříve a jak dnes.
Z panelů na Návsi jsme se dozvěděli hlavní zajímavosti, třeba o místním kostele nebo kde všude tu byly štoly pro dolování uhlí, kde se nacházela sklárna nebo textilní továrna.
S menšími dětmi jsme si pak vyrobili model školy, kostela a blízkého okolí. V českém jazyce jsme objevovali dřevěná písmenka nebo jsme si parádně uvolnili ruce malováním pískových obrázků. V matematice jsme s nejmenšími objevovali nová matematická prostředí Hejného matematiky, a to hlavně vláčky a krychlové stavby. A v angličtině jsme si písničkou i s pastelkami zopakovali barvy a moc nás to bavilo.
Starší školáci oceňují hodiny tzv. ČMUKu :) V rámci týdne mají vyhrazený prostor, kde si sami volí a organizují práci - kdy a na čem budou pracovat, jestli na českém jazyce, matematice nebo na tvoření v předmětu umění a kultura. Také začali tvořit draky a v angličtině si procvičili nebo naučili představení sebe sama.
Čtvrteční venkovní den jsme celá škola věnovali povídání a procházce s Pepou Dvořákem a díky němu jsme se toho spoustu dozvěděli. Potkali jsme araukaritový památník obětem světových válek, sochu císaře Josefa II., starou školu nebo stavení, jež bývala pekařstvím či řeznictvím. Nejvíce nás asi nadchlo kutání černého uhlí na haldě u štoly Na vrátku, odkud si každý odnesl něco na památku :)